Motywacja,  Styl życia

Jak zbudować nawyki które odmienią Twoje życie? – Część 2

Duże zmiany wynikają z wielkich wizji

Marzenie Martina Luthera Kinga doprowadziło do zakończenia segregacji. Fantazja Elona Muska o ludzkości jako gatunku międzyplanetarnym zapoczątkowała turystykę kosmiczną. Idea wolnych Indii Mahatmy Gandhiego przyniosła krajowi niepodległość.

Prawdę mówiąc, zmiana życia jest trudna. Będziesz chciał się poddać. Zgubisz się. Będziesz miał trudności z wymyśleniem kolejnych kroków. Ale dzięki jasnej wizji zawsze wiesz, do czego strzelasz – i zawsze wiesz, co jest najważniejsze.

Zadaj sobie pytanie, czego tak naprawdę chcesz od życia. Nie pozwól, aby formy społeczne i ograniczające przekonania powstrzymały Cię od działania. Jeśli chcesz hipisowskiego życia na plaży, idź na to niezależnie od tego, co mówi presja kulturowa – nie szukaj sposobów na zadowolenie innych, bo się zatracisz. To jest twoje płótno do malowania.

Oto kilka pytań, które Ci pomogą:

  • Z czego ośmioletni i 80-letni Ja byłby dumny?
  • Jakie są moje wartości? Co się dla mnie liczy?
  • Jak ma wyglądać mój idealny dzień? (Zrób to w dni robocze i wolne od pracy)
  • Jakimi ludźmi chcę się otaczać?
  • Czego bym żałował, że nie zrobiłem, kiedy jestem na łożu śmierci?
  • Gdybym mógł coś zmienić w świecie, co by to było?
  • Co chcę zobaczyć, gdy spojrzę w lustro?
  • Jak chciałbym być opisany na moim pogrzebie?

Przemyśl to. Zapisz odpowiedzi. Namaluj całościowy obraz tego, jak powinny wyglądać Twoje lata, miesiące, tygodnie, dni i życie. Zbieraj zdjęcia, cytaty i wszystko, co Cię inspiruje. Stwórz swoją wizję.

To twoja gwiazda północna, twój kompas. Zawsze, gdy znajdziesz się na rozdrożu lub ryzykujesz zejście z trasy, przypomnij sobie, dlaczego to robisz.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do siadania na kanapie po pracy, jest bardzo prawdopodobne, że pominiesz siłownię. To samo dotyczy przewijania telefonu późnym wieczorem i włączania drzemki podczas porannego alarmu. Jeśli chcesz rozpocząć nowy rozdział swojego życia, zrób inwentaryzację swojego obecnego. Następnie zadaj sobie pytanie:

„Czy to zachowanie, osoba lub środowisko wspiera to, kim chcę się stać i życie, którym chcę żyć?”

Kiedy sprzątasz swoją szafę, robisz miejsce na nowe, lepsze rzeczy.

To może być przerażające, ponieważ odpuszczenie oznacza zabicie części twojej tożsamości. Tu nie chodzi o dobro czy zło. Znajomy, który prosi Cię o pójście do McDonalda lub oglądanie Netflixa, nie jest winny, podobnie jak Twoja wygodna kanapa. Ale twoje życie to twoja odpowiedzialność, więc musisz zdecydować, na co się narażasz – i co lepiej zostawić w tyle.

Nie bój się pustej strony – wkrótce wypełnia ją dobre rzeczy.

Każdego stycznia na siłowni rozgrywa się niemal komiczna scena. Setki ludzi kręcą się po niej, pracując nad swoimi tyłkami. Pocenie się, stękanie, dyszenie. Potem znikają, pozostawiając po sobie pusty teren, skrzypiące maszyny i wyschnięte kałuże potu.

Motywacja skłania cię do przyjścia raz. Jeden trening każdego dnia. Dwie książki miesięcznie. Wypalasz się i kończysz w tym samym miejscu.

Motywacja to podpałka, nawyki to węgle, które się palą.

Wyobraź sobie, gdzie mógłbyś być za dwanaście miesięcy, gdybyś był konsekwentny. Nie przytłaczaj się. Zacznij od małych rzeczy. W budowaniu nawyków powtórzenia mają większe znaczenie niż waga. Jak mówi James Clear, autor bestsellera New York Times Atomic Habits:

„Ustandaryzuj, zanim zoptymalizujesz”.

Z biegiem czasu wiele powtórzeń zmienia twoje życie i tożsamość. Po wykonaniu stu treningów nie jesteś już leniwym kanapowym ziemniakiem. Zamiast tego odniesiesz sukces i będziesz dobrze wyglądać.

Spójrz na wizję swojego nowego życia, którą stworzyłeś. Co musisz robić codziennie i co tydzień, aby się tam dostać? Zrób z tego nawyk.

Oto kilka złotych zasad, które mogą ci pomóc.

Napisz plan wdrożenia

Badania pokazują, że bycie konkretnym w swoich nowych nawykach zwiększa prawdopodobieństwo ich przestrzegania ponad dwukrotnie. Zapisz, co zamierzasz zrobić, kiedy i gdzie. Następnie wykonuj to.

Zacznij powoli

Liczą się powtórzenia. Podobnie jak w przypadku zwiększania ciężarów, zacznij od nawyku niskiego wysiłku i zwiększaj go co drugi tydzień. Ułatw sobie kontynuowanie pracy.

Nagradzaj się

Świętuj małe wygrane. Medytowałeś dziś rano? Zrób sobie ulubioną herbatę. Trzymasz się swoich celów treningowych w tym tygodniu? Idź na masaż. Przeprogramuj swój mózg poprzez pozytywne wzmocnienie nowych zachowań. Jeśli przez ostatnie miesiące zrobiłeś na prawdę niezłe postępy – kup sobie coś fajnego. Może przeniesiesz się z Androida na iOS? A może już masz iOSa i nie potrzebny ci poradnik iPhone tylko nowszy model?

Wykorzystaj swoje środowisko

Siła woli jest ograniczonym zasobem, więc poleganie tylko na niej naraża cię na porażkę. Zdobądź partnera do odpowiedzialności za swoje treningi. Zainstaluj na telefonie bloker aplikacji. Zastąp telewizor książką. Możliwości są nieskończone.

Połącz naukę z praktyką

Czytaj, słuchaj i oglądaj – ale także buduj, twórz i pracuj. Bądź konsekwentny w obu. Jak powiedział Abu Bakr: „Bez wiedzy działanie jest bezużyteczne, a wiedza bez działania jest daremna”.

Myśl jak dziecko

Badaj. Baw się. Wypróbuj różne, nowe rzeczy. Baw się dobrze. Wyruszasz na nową ścieżkę życia. Szczęście znajdziesz podczas podróży, a nie u celu.

„Klejnot nie może być wypolerowany bez tarcia, ani człowiek udoskonalony bez prób” 

Zmiana zawsze napotka opór

Kiedy próbujesz się zmienić, napotkasz opór, głównie ze strony ludzi, którzy boją się zmiany lub tak mocno tkwią w swoich poglądach, że nie widzą twoich. Ale kiedy podejmiesz decyzję, musisz iść dalej.

Masz tylko to jedno życie. Ty decydujesz, jak wygląda Twoja przyszłość. Więc na co czekasz?

Możliwość komentowania Jak zbudować nawyki które odmienią Twoje życie? – Część 2 została wyłączona