samiec-alfa-poradnik
Motywacja,  Styl życia

Kim jest samiec alfa?

Wielu facetów uważa, że ​​nie mogą być „samcami alfa”, ponieważ nie są aroganckimi palantami. Jest inny sposób.

„Samiec alfa” to termin, który zapożyczyliśmy z królestwa zwierząt. Wśród zwierząt alfa jest osobnikiem o najwyższym rankingu w grupie. On je pierwszy. Dostaje to, czego chce, ponieważ reszta stada uznaje jego wyższość. Inni ulegają mu, ponieważ udowodnił, że jest najsilniejszym i najpotężniejszym mężczyzną w stadzie. Robi to w zasadzie rutynowo skopując wszystkim tyłki.

To skrajnie głupia wersja rzeczywistej koncepcji samca alfa, która pochodzi z prawdziwej nauki zwanej etologią. I to jest wersja samca alfa, którą dostosowujemy do naszych własnych pseudonaukowych wyjaśnień sukcesu w męskiej kulturze. Kiedy konstruujemy w myślach obraz ludzkiej wersji samca alfa, często wyobrażamy sobie faceta, który zarabia dużą wypłatę, jeździ szybkim samochodem i śpią z nim różne piękne kobiety. W klubach rozdziela tłum i zwraca na siebie uwagę barmana skinieniem głowy. Przejmuje dowodzenie na każdym spotkaniu i jest życiem każdej imprezy. Nie myśl też o człowieku na wysokim stanowisku w korpo. Dawno temu robiłem inne rzeczy, głównie naprawa pomp wtryskowych i już widziałem wiele typów „samców alfa” na przeróżnych stanowiskach, jednak równie wysoko.

Samiec alfa ma moc gwiazdy, ale nie jest sławny. Otrzymuje królewskie traktowanie bez rodowodu. W ten sposób jest bardzo podobny do najlepszego psa lub małpy alfa, ponieważ cieszy się podwyższonym statusem bez formalnej rangi.

Z powodu tych podobieństw błędnie zakładamy, że te same cechy zwierzęce, które działają w przypadku naczelnych i psów, będą działać na ludzi. Jest w tym pewna słuszność. Wszyscy znamy kilku potężnych mężczyzn, którzy wydają się mieć wszystko, czego chcą, po prostu dlatego, że są wystarczająco odważni i wystarczająco bezwzględni, by odebrać to tym, którzy nie mają siły lub chęci, by ich powstrzymać.

Kłopotliwe jest to, jak daleko posuwamy się do analogii, nawet jeśli nie lubimy szczególnie samców alfa w naszym biurze, w naszym kręgu przyjaciół czy w naszej lidze sportowej. Ponieważ dynamika władzy jest odzwierciedlona w świecie przyrody, zinternalizowaliśmy pogląd, że dominacja samca alfa jest naturalnym porządkiem rzeczy. W związku z tym zaczęliśmy rozpoznawać cechy klasycznego samca alfa jako cnoty. Chociaż czasami jest to niestosowne, akceptujemy je jako cechy niezbędne do skutecznego przywództwa.

Twierdzę jednak, że tak nie jest. Chociaż zdaję sobie sprawę, że nasz świat potrzebuje przywódców, odradzam nikomu wybieranie stylu życia dupka w pogoni za alfadomem. Ponieważ nie jesteśmy zwierzętami. Chociaż takie zachowanie może zapewnić Ci chwilową pozycję władzy, nie będzie trwałe.

Poza tym jest lepszy sposób.

A ja zapraszam cię na część drugą, w której porozmawiajmy o klasycznej ścieżce do statusu mężczyzny alfa.

Możliwość komentowania Kim jest samiec alfa? została wyłączona